Backpacker Planet Backpacker Planet
Backpacker Planet
 Forsiden » Rejsecafé » Rejsesnak » Indlæg » Svar Svar
Tilbage | Rejsesnak forside  | Opret indlæg
 

Rejsesnak om Projekt Abroad eller Nature tours ?

 
Oprettet af:
Nes13

Oprettet:
31/1 - 2012

Svar: 3
Vist: 456
IP: 94.145.55.???
Projekt Abroad eller Nature tours ?
Hej... jeg skal 3 mdr afsted til udlandet for at arbejde frivilligt.

Jeg har fundet 2 organisationer www.naturetours.dk OG www.projects-abroad.dk
De har begge hvad jeg gerne vil udsendes til, Natur og Dyr.
Men jeg er meget i tvivl om hvilke jeg skal vælge da Nature Tours næsten er 40 % billigere end Projekt Abroad, for 3 mdr,
Der må være noget " bag " siden den store forskel,

Hvis der er en der kender til dem eller måske har noget familie de kan høre ville det være fedt.

Ville nemlig godt vide det inden jeg lige bruger 25,000- 40,000 Kr.

Ja men skriv endelig hvis du har noget der kan få min tvivl til at ophøre, om hvilke jeg skal vælge.

Venlig hilsen Oliver
Oprettet af:
VerdensMikael

Oprettet:
31/1 - 2012

IP: 193.106.164.???
Svar
Hvis det er Project Abroads projekt i regnskoven i Peru så er det simpelthen et klasse projekt. Masser af dyr, midt i regnskoven!

ALLE pengene værd!

(Var der selv 2 måneder i 2011)

venlig hilsen

Mikael
Oprettet af:
guest
(Oliver)

Oprettet:
31/1 - 2012

IP: 94.145.55.???
Svar
Hej tak for svaret, ja men det er det:)

Synes bare det er vildt mange penge at give, når andre er så billige, inc sprogskole

Men ved fanme ikke hvad jeg skal stille op, da jeg kan komme afsted i 6 mdr med de andre for samme pris.
Oprettet af:
Mia86

Oprettet:
1/2 - 2012

IP: 80.167.106.???
Svar
Jeg har ikke personlig erfaring med hverken Projects Abroad eller Nature Tours, men jeg tror, at den store prismæssige forskel skyldes, at Nature Tours er non-profit, hvilket vil sige, at de ikke arrangerer rejserne for at tjene penge på det. De er en del af miljø- og udviklingsorganisationen Verdens Skove, så det er miljøbevarelsen, der er i fokus.

Min egen erfaring er desuden, at pris og kvalitet ikke nødvendigvis hænger sammen, når det kommer til frivilligt arbejde. Jeg har selv arbejdet med elefanter i Sri Lanka i 2011, og der arrangerede jeg opholdet direkte med stedet frem for gennem en organisation. På den måde sparede jeg en masse penge (betalte 3.800 kr. i stedet for 9.000 kr. for 2 uger), fik et ekstra måltid dagligt samt en t-shirt, som dem der rejste gennem en organisation skulle betale for. Ellers var vilkårene nøjagtig de samme for os, og vi så aldrig noget til den organisation, som de andre rejste med.

Så min opfattelse er, at de store organisationernes høje priser hovedsageligt skyldes, at de vil tjene penge, men som sagt har jeg jo ikke erfaring med Projects Abroad... Eller Nature Tours for den skyld. Men jeg ville på ingen måde være nervøs ved at vælge den "billige" :)
 
 
Regler om brug af rejsesnak
 
Dit svar
Emne: Svar
* Besked:
 
Indtast tekst fra billedet
 
Udfyld tekst fra billede pga. spam problemer.
 
Navn:
 
BEMÆRK!!! Felter markeret med * skal udfyldes
 
 

Bookmark and Share
Login
Brugernavn:
Password:
Gem login: 

Bliv medlem her
Glemt brugernavn / kodeord?
 
Antal medlemmer: 18784
 
Nyhedsbrev
E-mail adresse




Mere om
Artikler: 355
Fotos: 1642
Rejsetips: 505
Citater: 268
Links: 422
Klima: 165
 


Tilføj til favoritter
Gør til Startside

Gode links:
Rejsechart.dk
Rejsedoktor
VIP backpackers
Dyk Magazine
Afbudsrejser
Index over rejser
Slip Angsten - angst og fobi
Smykker og armbånd
Vaccination
Ferieboliger
Copenhagen Design Hotel
Cykelferie






 
Leder du efter rejser - find billige flybilleter, afbudsrejser, og charterrejser på travelmarket.dk