Dette emne er tomt.

  • Forfatter
    Indlæg
  • #3507281
    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/backpackerplanet.dk/public_html/wp-content/plugins/pmpro-bbpress/pmpro-bbpress.php on line 256
    class="loop-item-0 user-id-0 bbp-parent-forum-100138 bbp-parent-topic-200019 bbp-reply-position-1 odd post-3507281 topic type-topic status-publish hentry pmpro-has-access">
     Razzer

      Hvordan er prislejet i forhold til de andre asiatiske lande?

      Ps: Hvordan er transportmulighederne?

      Razzer

      #3507286
       Anonym

        Jeg var i Malaysia og Thailand for et årstid siden, og prislejet var nogenlunde ens – rigtig billigt begge steder 🙂
        Transportmulighederne i Malaysia er fine. Det er let at finde ud af togene, og hvis man skal ind i landet (Taman Negara, Cameron Highlands osv.) er det også rigtig let at komme med en bus. På de fleste hostels kan de arrangere busture billigt- God tur!

        #3507314
         Anonym

          Jeg er næsten lige hjemvendt fra Malaysia. Umiddelbart vil jeg sige at det er lidt dyerer at overnatte end Thailand, især i Kuala lumpur….. I hvert fald hvis det ikke er køjesenge. Busserne er rigtige billige og gode, og man kan også flyve billigt med airasia.

          #3509288
           Anonym

            Det er rigtig billigt at leve i Malaysia… Jeg kan ikke sammenligne med de andre asiatiske lande da jeg ikke har været der, men i Malaysia kan du spise dig mæt i lækker hawker og få en sodavand til under 10 kr.

            På langkawi f.eks. kan du bo ok backpackerstil for 20-30 kr. per nat.

            Transporten er heller intet problem…

          Viser 4 indlæg - 1 til 4 (af 4 i alt)

          Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

          © 1999-2021 Backpacker Planet – mødestedet for backpackere.

          Log in with your credentials

          or    

          Forgot your details?

          Create Account