Hola
Jeg har tænkt at rejse rundt i Sydamerika fra d. 3. januar og frem til engang i starten af juli. På rejsen har jeg tænkt mig at starte i det nordlige Argentina, hvor jeg vil være i ca. 2-3 måneder, og gå på sprogskole i Buenos Aires i en måned. Derefter rejse op igennem Paraguay, Bolivia, Peru og så ende i Ecuador, så, vil jeg lige høre en masse ting.
Er der nogle af jer der ved, om det er så vigtigt at gå på den bedste sprogskole i buenos Aires, for at kunne tale med latinamerikanerne, eller om man bare kan klare sig med en middelmodig skole i Buenos Aires og noget spanskundervisning i Danmark, idet at priserne svinger noget fra 3000 til 5000kr for 4ugers undervisning.
Hvis man har brug for at gå på en god skole, er der så en der kan anbefales, og om man behøver at tilmelde den inde man tager til buenos Aires, idet jeg synes det virker lidt uoverskueligt at sidde og kigge på nettet efter den, da der er så mange man kan vælge imellem.
2) så vil jeg høre om man kan rejse rundt og leve i de lande for 50000kr, hvis man vælger at bo på hostels og rejse med bus eller andre billige transportmidler, og prøve at lade vær med at blive taget i røven af diverse guider i henholdsvis i Cuzco (Machu picchu inka trail) og på Galapagos øerne.