Vi var på Borneo og på perhentian og KL, super fed tur! Vi fløj rigtig meget pga den korte tid og brugte ca 20.000 kr på 30 dage, men så var det også med alle de fede og lidt dyrere ture, ud til Turtle Island, Uncle tan(et must, så fed jungletur og rigtig billigt, uncletan.com) Danum Valley forskningscenter osv. Vi boede for omkring 100 kr pr nat, på udemærkede små hoteller, men se jer for, vi oplevede at bo for 130 kr pr nat på et klamt hostel og næste dag finde et udemærket lille hotel i samme by for 120kr.
Perhentian er helt fantastisk, den lækreste ø jeg nogensinde har været på, men vælg “den anden side” af øen at bo på, det er den modsatte side i forhold til hvor man bliver sat af med båden, der er mere stille og roligt og ikke så mange turister, og det tager ca 10 min at gå tværs over.
hvis i er til nationalparker kan Mulu NP klart anbefales, og har navn og nr på den vildeste guide som ikk koster ret meget i forhold til hvor dygtig han er(hvis det skulle have interesse?)
Men ja, køb Lonely Planet, ku aldrig have klaret os uden den!
Skriv gerne, har stadig det meste stående…