Dette emne er tomt.
-
ForfatterIndlæg
-
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/backpackerplanet.dk/public_html/wp-content/plugins/pmpro-bbpress/pmpro-bbpress.php on line 25622. november 2011 kl. 5:31 #3540075
class="loop-item-0 user-id-0 bbp-parent-forum-100138 bbp-parent-topic-200021 bbp-reply-position-1 odd post-3540075 topic type-topic status-publish hentry pmpro-has-access">sandgaardHejsa derude!
Jeg håber på, der er en venlig sjæl der kan hjælpe os!
Vi er to piger, der skal til USA til foråret. vi er begge 20 år på det tidspunkt. Spørgsmålet lyder så; kan vi leje/køre bil derovre?
Jeg hører forskellige bud. Nogen mener, vi kan køre – men ikke leje. Andre mener, vi ikke kan nogen af delene. Vi har selvfølgelig begge to dansk kørekort.På forhånd tak! (:
Hej
Ifølge FDM (og dem burde man jo kune stole på) skal man være 21 år for at leje bil i USA!
Se evt mere på linket herunder:
http://www.fdm-travel.dk/FileExplorer/fetchfile.aspx?ID=305486
Nedenstående er et citat der forklare hvorfor man skal være 21 år:
“Problemet er forsikringen. Forsikrings-præmierne for unge bilister i USA under 21 år er meget høje, og samtidig kræver forsikringsselskaberne, at man har en fast adresse i USA – altså en juridisk adresse, og det har det færreste turister i sagens natur. Derfor er der ingen af de store og velkendte biludlejningsselskaber, som udlejer biler til personer mellem 18 og 21 år. Det gælder både de helt store udlejere som Avis og Hertz og “midprice” selskaber som Alamo og Dollar eller online-udlejere som E-biludlejning, Auto Europe, Holiday Autos m.fl. ”
Håber det gav lidt klarhed..
Vh
Man skal formelt ikke være 21, men det kan være et problem.
se mere her: http://www.highways-usa.com/rejsetips/bilisme.php
og her: http://www.highways-usa.com/rejsetips/billeje.php
vh
I New York og i Michigan kan man leje bil fra 18 år. Men der kommer ekstra forsikring oveni. Se f.eks. her: http://www.fdm-travel.dk/FileExplorer/fetchfile.aspx?ID=305486
Hej
Har været i usa 2 gange nu og skal derover igen til sommer, såå har da lidt erfaring.
Begge gang har vi lejet bil derover, jeg har begge tidspunkter været under 25 men har min kæreste ikke.. Hvilket har gjort det lettere os og leje.
Men hvis i skal leje bil og er under 21 så kommer der en del flere afgifter oveni så det bliver noget dyrere og leje en bil.
Hvis jeg var jer ville jeg klart vente til en af blev 21, der kommer dog stadig tillæg på hvis du er 21 men det er lidt nemmere..
Nu ved jeg heller ikke hvor lang tid i skal være derovre, men hvis i skal være der længere tid end 3 mdr så vil jeg klart råde jer til og købe en bil og i kan/må godt køre bil derovre.
jysk rejsebureau kan hjælpe jer med billeje selvom i “kun” er 20 år. men det er fra New York. men tag en snak med jysk de kan helt sikkert fortælle jer hvad der er muligt..:)
Hej,
Der er 3 ting at huske ved billeje i USA:
– Sammenlign priser et par steder inden du beslutter dig for hvor du vil leje bil.
– Det kan være en god ide at leje en GPS hos biludlejeren, hvis du ikke selv har en med.
– Sørg for at der er ansvarsforsikring inkluderet når du lejer en bil hos biludlejning i USA
Der er mere information om billeje i USA her: http://www.usarejser.net/road-trip-gennem-usa-i-en-klassisk-amerikanerbil/
Ha’ en rigtig go’ tur
Okay, tak for svarene allesammen! Det lyder som om, vi ikke skal satse på at leje bil. Nogen der har erfaring med at rejse rundt med tog/bus/metro?
Vi må lige forsøge at snakke med Jysk.
øhm logistikken derovre er faktisk rimelig god..
Dog er det jo som oftest store afstande man skal rejse over, så det tager noget tid og komme frem med offentligt transport..
hvor påtænker i og skal være i USA?
Okay. jamen vores plan er nogenlunde:
san francisco
LA
las vegas
grand canyon
texas
miami
washington d.c.
og new york
Okay, øhm umiddelbart, så tror jeg det kommer til og tage meget lang tid for jer og skal med offentlig transport igennem usa.. hvor lang tid skal i være af sted?
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
