Dette emne er tomt.

  • Forfatter
    Indlæg
  • #3532469
    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/backpackerplanet.dk/public_html/wp-content/plugins/pmpro-bbpress/pmpro-bbpress.php on line 256
    class="loop-item-0 user-id-0 bbp-parent-forum-100138 bbp-parent-topic-200020 bbp-reply-position-1 odd post-3532469 topic type-topic status-publish hentry pmpro-has-access">
     tull3

      Hej derude bag skærmene,
      Min kæreste og jeg skal på interrail til sommer, men vi er kommet i tvivl om hvad 22dage med 10 rejsedage betyder, nogen som kan forklare det? Hvad er det i forhold til 22 rejsedage, hvor man kan rejse ubegrænset?

      #3532486
       Ulmalie

        Hej !
        Jeg var på interrail sidste år og kan give lidt klarhed 😉
        Som Jesper gættede betyder 22 dage med 10 rejsedage at man kan være afsted i 22 dage, men man må kun rejse på 10 – valgfrie – dage.
        Der er så nogle regler om at hvis du rejser om aftenen tæller det med på den næste dag, så man i virkeligheden godt kan rejse på mere end 10 dage. I kan læse om reglerne gennem DSB. Håber det hjalp.. God tur!

        #3532474
         Jesper W

          Har også undret mig en del over dette, da jeg er ved at planlægge det samme. Mit umiddelbare gæt ville være at det betyder at man kan rejse 10 dage indenfor en valgt periode på 22 dage. Men er langt fra sikker, så er også interesseret i at finde ud af hvad det helt præcist betyder 🙂

        Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)

        Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

        © 1999-2021 Backpacker Planet – mødestedet for backpackere.

        Log in with your credentials

        or    

        Forgot your details?

        Create Account