Jeg vil helt klart anbefale dig at bestige Cotopaxi. Det er en fantastisk oplevelse og også en udfordring rent fysisk. Det vil være en god idé at afklimatisere ved f.eks. at bestige en af tinderne omkring Quito (du kan tage kabelbanen det meste af vejen derop).
Derudover vil jeg anbefale Ækvatormuseet. Bemærk at der er det “rigtige” og det “falske” ækvator. Efter at man har fået hjælp fra avanceret teknik som GPS har man fundet ud af at ækvator ikke ligger der hvor man oprindeligt troede. Anyways… Der er et museum som er værd at se.
Der er også mulighed for at komme op og slappe af lidt i nogle spabade. De ligger lidt nord for Quito mener jeg. Stedet hedder Papallacta.
Du kan også tage en tur i junglen ved Cuyabeno.
Hvis du har dykkercertifikat vil jeg helt klart anbefale dig at vælge en båd hvorfra du kan dykke, når du tager til Galapagos. Der er nogle helt fantastiske dykkeroplevelser på Galapagos. Bl.a. et af de få steder i verden hvor du kan se store stimer af hammerhajer. Derudover, hvis der er råd til det, så vil jeg også anbefale dig at overveje at tage ud til Darwin og Wolf i et par dage. Jeg har desværre ikke selv været der, men det skulle være det ultimative sted at dykke på galapagos – og det siger alligevel en del!
God tur 🙂