@Mariahh: Det er jo regntid i september – og som i Danmark er det svært at spå om, hvordan vejret er i Nepal.. Den er begyndt at falde senere end tidligere! Jeg trekkede Poon Hill i slutningen af september 2011 – og vi havde virkelig det bedste vejr. Jeg har kun selv trekket Pooh Hill, Round Annapurna og Annapurna Base Camp.. Og kan derfor ikke give svar i forhold til Everest Base Camp? Jeg trekkede Annapurna Base Camp i juli – og det var virkelig et LORTE vejr.. Jeg lavede frivilligt arbejde i Pokhara, hvor jeg ikke synes vejret var så slemt.. Men på trekket regnede det fra morgen til aften – og vi kunne intet se ved ABC 🙁 Så det skal du have med i dine overvejelser. Jeg har brugt “LN Treks and Expedition” fra Pokhara til alle mine treks – og det er virkelig et god selskab. Ejeren er det dejligste menneske og alle hans guider er virkelige professionelle. Jeg har trekket alene med en mandelig guide -og ejeren ringede løbende for at tjekke op på os.. Også inden og efter tog han sig virkelig godt af en. Deres hjemmeside har lige været hacket, men en ny er undervejs. http://www.lovelynepaltreks.com/
Du skal ikke bestille noget hjemmefra.. Man kan bestille alt dernede – og man kan komme afsted fra dag til dag, hvis man få lavet tims, osv.. Du kan f.eks. tage kontakt til Deepak som er ejeren.. Så kan han give dig svar på pris osv?!
Must see i området kommer helt an på om du er til kultur, natur eller afslapning? Så skriv, og jeg skal guide dig i den rigtige retning 🙂
Den første gang jeg var i Nepal brugte jeg 10.000 kr på 1 mdr.. Men der levede jeg også virkelig god – og prøvede ALT af rafting, paragliding, 2 national parker, trek, osv.
De 3 mdr jeg lige har været dernede brugte jeg i alt 20.000 kr.. Hvis man rejser alene koster det lidt mere, da man skal være ene om f.eks. at betale en guide.