Dette emne er tomt.

  • Forfatter
    Indlæg
  • #3653906
    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/backpackerplanet.dk/public_html/wp-content/plugins/pmpro-bbpress/pmpro-bbpress.php on line 256
    class="loop-item-0 user-id-0 bbp-parent-forum-100138 bbp-parent-topic-200019 bbp-reply-position-1 odd post-3653906 topic type-topic status-publish hentry pmpro-has-access">
     maj

      Hvilke muligheder har jeg og hvor lang tid tager rejsen?
      Kan man få visa hjemmefra til Cambodja?
      Kan man sejle til Sihanoukville fra Thailand eller en af byerne/øerne nær grænsen?
      Vil gerne til Koh Rong efter en uge på Koh Mak og Koh Kood. Nogen gode ideer til rejsen, vejen dertil og tilbage samt Koh Rong og øerne omkring?

      #3654185
       Tine

        Jeg har netop undersøgt den tur, da jeg måske skal gøre noget lignende om kort tid. Du tager færgen til Trat og derfra tager du en bus til Hat Lek (nogen gange har de et skilt hvor der står Cambodia border på bussen) så krydser du grænsen og tager man vist en taxa til Sihanoukville og færgen videre til Koh Rong 🙂 Jeg håber, at det var hjælp nok 🙂

        #3657306
         Henrik

          Hej

          Min plan er at tage fly fra Bangkok til siem reap men da jeg ikke ved hvor jeg ender i cambodia i løbet af de 3 -4 uger inden turen går tilbage til Bangkok , kan jeg bare købe en enkelt til cambodia eller skal jeg have en returbillet ved ankomst og vise dem ??
          turen går næste måned .

          mvh Henrik

          #3658029
           Tine

            Hej Henrik

            Du kan sagtens bare købe en enkeltbillet. Det er hver dag mange, som flyver og rejser til Cambodia over land uden en returbillet. Derudover køber du også et visum for en måned og får det ikke gratis, som fx i Thailand eller Vietnam, så de kræver ikke bevis for at du forlader landet ?

            God tur
            Tine

            A World of Backpacking

            #3658092
             Henrik

              Hej Tine

              Det lyder godt måske jeg tager bussen eller anden transport tilbage til Bangkok for at holde nytår 🙂
              Du får mange tak for svar og ønsker dig en god tur hvis du også står og skal afsted inden længe .

              MVH Henrik

            Viser 5 indlæg - 1 til 5 (af 5 i alt)

            Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

            © 1999-2021 Backpacker Planet – mødestedet for backpackere.

            Log in with your credentials

            or    

            Forgot your details?

            Create Account