Dette emne er tomt.
-
ForfatterIndlæg
-
4. marts 2009 kl. 3:34 #3528399lars81
Hejsa
Jeg har googlet løs for at finde ud af hvad og hvordan det ville kunne lade sig gøre og har læst en del via Alott’s hjemmeside
men hvordan finder man ud af hvad det forskellige projekter er for noget? Har ikk så meget lyst til at gøre det gennem et selvskab- vil hellere selv kontakte projekter osv….har tjekket disse hjemme sider bla.
http://www.enkosiniecoexperience.com
http://www.globalcrossroad.com/wildlife_volunteers/index.php
http://www.wildlife4africa.com/seaview_lion_park.htm
http://www.wildlifebackpackers.com/Kender i noget fra disse sider eller har i erfaringer, ideer, oplevelser mm?
Gider jo helst ikk det er fabriksagtig med det bare og knalde nogle frivillige igennem….(hvis i forstår)KH Lars
5. marts 2009 kl. 2:00 #3528407arbirk2hej,
Hvis du ser under min profil, vil du se at jeg ofte har besvaret lignende spørgsmål. Prøv at gå ind på hjemmesiden uta.uwazi.com (uden www).
Her kan du se den lille lokale organisations frivilligoprogram.
Ukerwe er en ø i Victoriasøen og der har allerede været en del frivilige. Lige nu er der en dansker der arbejder i en børnehave og hendes fyr en australsk tømrer, der laver trælegetøj sammen med lokale tømrere og hjælper i børnehaven.
Der har været folk der underviste i engelsk, matematik og fysik/kemi.
programmet er lokalt styret. (jeg er kontaktperson fordi internettet ikke er så godt på Ukerewe)
Prøv at kigge -læs Thors og signes breve (dansk flag) og se hvad du synes.
Held og lykke
Michael6. marts 2009 kl. 12:49 #3528416lars81Hej Michael
Har surfet rundt i alle dine fine svar omkring Afrika. Ik for at være egoistisk, men i første omgang er det ikk for frivillig arbejde med børn jeg gerne vil derned, men mere omkring dyr…. man høre bare om så mange ‘falske’ sider derfor jeg gerne vil høre folks erfaring med de forskellige projekter!!! tror sikkert nok når man står i det at man er 100% åben for alt det man kan gøre for dem dernedeså vil gerne høre folks erfaringer omkring de projekter /evt links til de ting de har oplevet i syd afrika
KH Lars
9. marts 2009 kl. 5:47 #3528471SimonKlausenHi ,Lars,
Proev denne side :
idealist.org
Her vil du helt sikkert kunne finde noget der har din smag.
Mvh
Simon22. marts 2009 kl. 2:07 #3528600Charlotte S.Hej Lars,
min mand og jeg er også ret interesseret i frivilligt arbejde med dyr i Afrika og vi har via andre indlæg fundet ud af at Alott tager fat i deres priser i forhold til hvis man går direkte til det pågældende projekt… Mange mener at Alott faktisk kun booker og indhenter Visum, dernede står de alligevel på egen hånd.
Nu har vi så surfet og surfet. Og faktisk med din hjælp fundet den vi godt kunne tænke os fra ALott (Born to be Wild Project), nemlig http://www.wildlife4africa.com/seaview_lion_park.htm til næsten halv pris. Og det lyder jo rimeligt fair/godt og nøjagtig det samme som Alott skriver.
Men ja, jeg kunne godt tænke mig at vide (lagt ud til alle):
Er der nogen som har været på lige præcis den tur med enten Alott eller direkte igennem det pågældende projek (Seawiev)t?22. marts 2009 kl. 2:07 #3528601Charlotte S.Hej Lars,
min mand og jeg er også ret interesseret i frivilligt arbejde med dyr i Afrika og vi har via andre indlæg fundet ud af at Alott tager fat i deres priser i forhold til hvis man går direkte til det pågældende projekt… Mange mener at Alott faktisk kun booker og indhenter Visum, dernede står de alligevel på egen hånd.
Nu har vi så surfet og surfet. Og faktisk med din hjælp fundet den vi godt kunne tænke os fra ALott (Born to be Wild Project), nemlig http://www.wildlife4africa.com/seaview_lion_park.htm til næsten halv pris. Og det lyder jo rimeligt fair/godt og nøjagtig det samme som Alott skriver.
Men ja, jeg kunne godt tænke mig at vide (lagt ud til alle):
Er der nogen som har været på lige præcis den tur med enten Alott eller direkte igennem det pågældende projek (Seawiev)t?22. marts 2009 kl. 9:31 #3528610AnonymJa man sparer lidt vd at gå direkte til projektet- har mailet en del med http://www.enkosiniecoexperience.com og med http://www.orcafoundation.com/index.asp som jeg sys lyder fedt – sydafrika ska man ikk ha visum endnu-kun namibia der frolanger….. Der er mange modstander af de projekter hvor man håndfodre løver osv da de mener de kun blir opfostret til at blive jagt bytte senere da de ikk er så menneske sky….har læst meget om det på enkosiniecoexperience, men det er jo ens ejet valg
Hvis man skulle på ORCA projektet ville det koste 34000zar direkte gennem ORCA, det er ca 19000kr…..
hvorlang tid ska i afsted??? Og har i andre planer???24. august 2009 kl. 2:09 #3530467MajaNJeg rejste gennem Alott til Seaview Game & Lion Park sidste år, og jeg kan ikke anbefale det hvis man er der fordi man er glad for dyr! Man får en masse hands-on oplevelser med løverne, men jeg syntes ikke de behandles specielt godt. De penge der kommer ind fra de frivillige bruges tydeligvis ikke på dyrene og det handler mest af alt om at få penge ud af turisterne der besøger stedet, hvilket resulterer i at løverne bliver ‘over-worked’…
Til gengæld kan jeg varmt anbefale Harnas i Namibia, hvor dyrene behandles fantastisk, og hvor man som frivillig får den fedeste oplevelse: http://www.harnas.com/en/
24. august 2009 kl. 5:34 #3530470arbirk2Hej med jer unge mennesker!
Det er nu fantastisk at arbejde med mennesker og se hvilken udvikling der kan ske med dem – hvis man giver lidt af sig selv.
Mvh
Michael25. marts 2010 kl. 12:18 #3533431GuestTjek http://www.icye.dk – De formidler volontørophold i hele verden, som ofte har en pris langt under konkurrenterne! 🙂
-
ForfatterIndlæg
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
