Hej BPP.
Jeg er en ung fyr, som har taget springet ved at sige mit job op, og følge min allerstørste karrieremæssige drøm om at blive dyrepasser i zooligiske anlæg.
Da uddannelsen er ekstremt svær at få herhjemme i Danmark, tænker jeg, at frivilligt arbejde med dyr i udlandet vil være en yderst belønnende måde at få erfaring på inden for området.
Jeg er derfor meget interesseret i at vide, om i kender til nogle steder rundt omkring i verden, hvor man kan lave frivilligt arbejde med dyr? Jeg er mere eller mindre ligeglad med hvilke arbejdsopgaver jeg bliver stillet – det vigtigste for mig er, at jeg ved min indsats gør en forskel på en eller flere måder.
Jeg er IKKE interesseret i at få kontakt til de steder, som tager vanvittige overpriser for, at folk med en forkærlighed for dyr kan få lov at udleve deres drøm – og jeg håber derfor nogle af jer kender til steder, hvor omkostningerne er minimale.
Mine foretrukne destinationer (i prioriteret rækkefølge) er:
– Australien
– Sydamerika
– Nordamerika
– England
– Afrika
Uanset hvilke inputs i har til mig, tager jeg imod dem med åbne arme!
På forhånd mange tak for jeres hjælp!
De bedste hilsner
Mads