En to dages sejltur ad Mekong floden må være at starte i Huay Xai med en langsom båd til Luang Prabang. Båden stopper i Pakbeng, hvor man overnatter og fortsætter dagen efter.
Men I kan selvfølgelig også vælge at tage bussen til Luang Prabang og så i stedet sejle i små kanoer til Nong Khiaw. Turen tager ca 8 timer, men scenen og omgivelserne er helt fantastiske. Et helt klart + på min tur til Laos.
Nong Khiaw er et lille landsby, hvor bl.a. kan se store huler, hvor lokale gemte sig under Vietnam krigen.
Fra Luang Prabang kan I også tage til Phonsavan og se de mystiske krukker, som ingen tilsyneladende aner formålet af.
Og er I til mere gammel Vietnam historie er der mulighed for at se store grotter, hvor lokal befolkningen gemte sig, i Sam Neua i det nordøstlige hjørne.
Når I skal til Si Phan Don (4000 Øer) passerer I Pakse. I stedet for at blæse derned non-stop, bør i holde to dage i Champasak, kun halvanden time fra Pakse.
Det er en lille landsby, som ligger lige op ad Mekong-floden, og her kan man leje cykler og tage ud og se gamle Khmer ruiner. Ruinerne er måske ikke de bedste, men cykelturen er helt sikkert hele turen værd.
Mht Gibbon er det eneste, jeg har hørt, er at det koster kassen og er lidt for turistet. Men det er jo selvfølgelig smag og behag.
Laos er både billigt, behageligt og sikkert at rejse i.
Mvh
Claus