Dette emne er tomt.

  • Forfatter
    Indlæg
  • #3536618
    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/backpackerplanet.dk/public_html/wp-content/plugins/pmpro-bbpress/pmpro-bbpress.php on line 256
    class="loop-item-0 user-id-0 bbp-parent-forum-100136 bbp-parent-topic-200029 bbp-reply-position-1 odd post-3536618 topic type-topic status-publish hentry pmpro-has-access">
     jak

      skal snart ud og i 6 måneder og er ved at få forsikringen på plads. Jeg vil gerne have mit kamera med men hvis det bliver stjålet dækker gouda kun 3000 kr (det har kostet 5000 og kan nu fåes for 4300) mens min egen forsikring kun dækker de første tre måneder…

      What to do?

      #3536639
       Anonym

        Hej Mia
        har ikke hørt godt om Europæiske. Gouda dækker op til 6000, men max 3000 pr genstand. Har snakket med europæiske og fik at vide at man kun kunne tilkøbe bagageforsikring, som dækker op til 10.000 kr, hvis man købte en årsrejseforsikring (som dækker på til en måned ad gangen)….

        #3536640
         Mia86

          Det lyder mystisk. Tror muligvis du er blevet rådgivet forkert, for jeg har lige købt en måneds Ungdomsrejseforsikring med ekstra bagageforsikring, som dækker op til 10.000 kr.
          Men jeg skal ikke gøre mig klog på hverken Goudas eller Europæiskes forsikringsbetingelse. Det er en jungle uden lige…

          #3536641
           Anonym

            er du sikker på at du ikke bare har købt en årsrejseforsikring + tillægsforsikring, for den dækker på til en måned ad gangen….?

            men ja, det er en jungle, er så forvirret!

            #3536642
             Mia86

              Nej jeg har købt en almindelig Ungdomsrejseforsikring, da jeg skal arbejde frivilligt, og det dækker en årsrejseforsikring ikke 🙂
              Prøv evt. at ringe til dem igen. Så kan det være du får fat i en ordentlig rådgiver. Min veninde har også fået forkert rådgivning hos dem før.

              #3536645
               Claus

                Det er muligt at rejseforsikringen dækker 10.000,- i bagageforsikring, men maan skal være opmærksom på, at det ikke gælder enkelte dele. Kameraets alder spiller også ind.
                Du kunne tegne en ekstra forsikring gennem dit forsikringsselskab, en halvdyr løsning, lade kameraet blive hjemme eller tage chancen.

                mvh
                Claus

                #3536635
                 Mia86

                  Du kunne vælge Europæiske i stedet for. Der dækker Ungdomsrejseforsikringen op til 5.000 kr som standard, og så kan man tilkøbe bagageforsikring, så den dækker op til 10.000 kr i stedet for.

                  #3536672
                   Jens Karlsen

                    Jeg ville helt klart vælge Europæiske, da jeg i modsætning til “guest” kun har hørt godt om dem. Har benyttet mig af dem selv mange gange, og den ene gang jeg havde en skade kørte det helt uden problemer mht. erstatning. De tilbyder faktisk også en teknisk udstyrs forsikring hvis kameraet har en væsentlig værdi. Så prøv at ringe til dem og spørg ind til det.
                    Mvh. Jens

                  Viser 8 indlæg - 1 til 8 (af 8 i alt)

                  Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

                  © 1999-2021 Backpacker Planet – mødestedet for backpackere.

                  Log in with your credentials

                  or    

                  Forgot your details?

                  Create Account