This topic is empty.
-
ForfatterIndlæg
-
29. marts 2008 kl. 9:11 #3524683
Majken og Bjørn
Hej
Når Majken bliver færdig med sin uddannelse til januar, vil vi rigtig gerne ud at rejse. Vi har aldrig før prøvet at rejse på denne måde og ved ikke hvor vi skal starte og slutte i planlægningen.
– Hvordan gør man? Bestiller man flybilletter hjemmefra eller efterhånden, som man kommer frem?
– Hvor kan vi hente inspiration til hvilke lande, vi gerne vil besøge?
– Andet vi bør være opmærksomme på?
Vi håber, I vil hjælpe os igang med vores rejse.
Mvh Majken og Bjørn
29. marts 2008 kl. 10:55 #3524684Jesper Jensen
Hej Majken og Bjørn
Her på siden findes en masse guider til om planlægning generelt – Gå til guider.
Stort set hele verden ligger åben for jer – i kan gøre hvad vi vil og tage hvorhen i vil. Sæt jer ned og tænk på jeres rejsedrømme, når i har fundet dem – så spørg herinde hvor de findes.
Bestil evt. nogle kataloger ved forskellige rejsebureauer – i får et godt overblik på http://www.travelmarket.dk. Ikke for at bestille rejsen ved bureauet, men for at få information om landene og se en masse fede billeder.
Vedr. flybilletter er det svært at sige om man skal bestille hjemmefra eller undervejs. De fleste laver en kombination. Eks. flyver AirAsia meget billigt rundt i Sydøstasien. På forslag hos 3-4 rejsebureauer i DK – Kilroy, Jysk Rejsebureau og STA Travel og forsøg derefter selv at lave nogle søgninger på Momondo.dk og Travelmarket. Forsøg at få nogle flybilletter, der kan ændres undervejs uden for store omkostninger (det kan man slet ikke med alle billetter).
Lad være med at planlægge for meget hjemmefra og aftal, at der skal være plads til at ændre på planen undervejs.
Vedrørende pris for rejsen er der stor forskel på at være i Australien og Indien, det er betydeligt billigere at rejse i Asien end stort set alle andre steder i verden.
Et sidste råd – de bedste oplevelser med lokale får i, når i kommer væk fra det almindelige backpacker trail. Gør noget anderledes en gang imellem.
Håber i får en god rejse 😉
4. juli 2008 kl. 10:51 #3525594dittemik
Man kan også læse om lande man kunne være interesseret i på tgt.dk eller jysks hjemmeside
D 😉
-
ForfatterIndlæg
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.