Dette emne er tomt.

  • Forfatter
    Indlæg
  • #3526513
    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/backpackerplanet.dk/public_html/wp-content/plugins/pmpro-bbpress/pmpro-bbpress.php on line 256
    class="loop-item-0 user-id-0 bbp-parent-forum-200019 bbp-parent-topic-3526508 bbp-reply-position-2 odd topic-author post-3526513 reply type-reply status-publish hentry pmpro-has-access">
     Thomas

      I behøver ikke visum ved rejser af højst 15 dages varighed i Vietnam. Jeg kunne fint komme ind i landet ved at vise en returbillet fra København til Bangkok. Det er nu egentlig også lige meget. Det er 15 dages regel som gælder uagtet.

      #3526508
       Michaela

        Mig og min veninde er nu i Hong Kong men skal videre til Vietnam i overmorgen. Har heletiden faaet at vide af vores rejseagent at vi ikke behoeves visa til Vietnam paa forhaand, men har netop laest at det kun gaelder hvis man har udrejsebillet, noget vi ikke har. Vi havde palnlagt at krydse graensen til cambodja med baad eller bus da det er en del billigere en med fly, men kan ikke finde nogen internetsider hvor vi kan koebe det.
        Er noedt til at skaffe billetten ud af landet imorgen.
        Er der nogen der har erfaring med grensekrydset og kan anbefale et selskab hvor vi kan booke en billet?
        Hilsen Michaela

        #3526515
         Pernille

          jeg kom også ind i landet sidste år uden nogen form for dokumentation, ellers kan man muligvis købe en returbillet i lufthavnen som man kan i andre lande, men jeg er ikke helt sikker. jeg tog bussen fra Saigon til Phnom Pehn…. efter hvad jeg kan huske fik jeg en i Saigon til at lave visum til mig.

        Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)

        Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

        © 1999-2021 Backpacker Planet – mødestedet for backpackere.

        Log in with your credentials

        or    

        Forgot your details?

        Create Account