Det kan være vanskeligt at skaffe togbilletter i den periode du snakker om. Det er dog ikke umuligt..
Bestilt nogle dage, 3-5 eksempelvis. Det kan enten gøres via hotellet (ikke alle, men mange yder den service), ellers kan du selv tage hen på togstationen, du sparer mellem 15-100 yuan på at gøre det selv, i stedet bruger du måske 3 timer på det. og man SKAL have god tålmodighed, kinesere springer over i køen og når du endelig når frem kan det være den forkerte kø osv. Jeg vil forsøge via hotellet:) Men sørg for at være i god tid, så er det intet problem.
Jeg har ikke personlig erfaring med Putuoshan, men har hørt det er hvid sandstrand osv. så er det op til dig selv om du vil bruge nogle dage på at tage derud. Kender en der var strandet i en havn udenfor Ningbo i tre dage fordi færgen ik lige sejlede. Har ikke rigtig hørt om andre steder. Måske er der nogle steder syd på. måske i Guangxi provinsen.
Man kan stadig sejle det stykke af Yangtze. Dæmningen er, så vidt jeg ved, først færdig, 2008 eller 2009.. så der sku være tid nok.
håber du kan bruge svaret
mvh Nicolai