This topic is empty.
-
ForfatterIndlæg
-
1. december 2006 kl. 2:02 #3507847
Henrik
Hej Stine
Hvis du ikke har været i Bang kok før ,tag med bus
uden for lufthavnen til Khao San Road.
her er billige hoteller,gode restauranter ,banker og busture til nord og syd.
tag med bus til tog station køb tog billetten på stationen
Jeg har dykket ved PHI PHI øerne ud for phuket
her er rigtigt rigtigt godt,Her er danske dykker instruktører og mange andre , Du kan komme til PHI PHI
med bus fra Khao San Road via krabi, eller flyve til
Phuket og sejle videre.jeg har set delfiner på den 3
timer sejltur ,båden er fyldt med dykker interesserede .
Priserne på PHI PHI er som i Phuket og Krabi
Hav en rigtig Fantastisk Tur
Hilsen Henrik1. december 2006 kl. 9:02 #3507840sss_2410
Hej allesammen!
Jeg har planer om at tage et dykekrcertifikat i Thailand og har faaet anbefalet Koh Tao. Er der nogle af jer der har vaeret der, og kan anbefale et specielt sted?
Og hvordan kom i derhen, jeg har hoert man kan tage fra Bangkok men hvor skal man henvende sig?mange tak for hjaelpen!
Stine1. december 2006 kl. 11:22 #3507844Anonym
Har selv taget dc på Koh Tao. Der er et hav af centre der stort set vel er lige gode. Jeg tog ved Crystal Dive og alt var okay – se crystaldive.com. Du kan mange steder også få dansk undervisning.
Du kan vælge at tage toget fra Bangkok til Chumporn – se evt. sawadee.com eller travel-online.to/srt/ det koster ikke ret meget – vi tog fra bkk omkring 19:30 og havde soveplads – så spare du en rejse dag og en overnatning. Toget tager du fra hovedbanegården. Du kan selvfølgelig også tage bus men det er mere behageligt at kunne ligge ned og sove.
Go’ tur – Koh Tao er fantastisk dejlig.9. december 2006 kl. 11:47 #3508004Michael.friis
Hej Stine..
Jeg har været begge steder. På koh tao en gang og phi phi 2 gange. Og begge steder er helt fantastiske på hver sin måde.
Vi valgte at køre i bus fra Champorn til bangkok. En Vip bus der kørte hele natten og landede i bangkok om morgen. Vi var kun 9 passagere i bussen. Vi valgte at bo på sydsiden af koh tao. Der ligger en bunke resort hvor man kan tage dykker cefikat. Men som snokler feks synes jeg at phi phi er bedst. Man kan se langt flere fisk med snokle udstyr. Vi bor altid (2 gang) på Long beach. I nogle hytter med bad og toilet til 125-150 dk i døgnet. Man kan fra stranden svømme 200 ud og se revle hajer. De er der hele tiden. Men mange ved det bare ikke. Jeg har spottede revle hajer hver gang jeg har været derude.
Men ellers lonely planet beache thailand er en god guide..
Og priserne holder som regl hvis du vælger en af de nyeste.
Michael -
ForfatterIndlæg
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.