Dette emne er tomt.

  • Forfatter
    Indlæg
  • #3529005
    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/backpackerplanet.dk/public_html/wp-content/plugins/pmpro-bbpress/pmpro-bbpress.php on line 256
    class="loop-item-0 user-id-0 bbp-parent-forum-100138 bbp-parent-topic-200019 bbp-reply-position-1 odd post-3529005 topic type-topic status-publish hentry pmpro-has-access">
     Trøjborg

      Hej!
      Er der nogen, der ved, hvor i Vietnam man skal være på vagt overfor malaria? Og evt tage forebyggende piller? Og er det nødvendigt at tage et myggenet med hjemmefra?
      Jeg og en veninde skal en måned til Vietnam i maj og rejse rundt med rygsækken. Vi har søgt på forskellige hjemmesier, bl.a. statens serums institut, men synes, vi får blandede informationer.
      Håber, nogen kan svare!
      Vh Christine

      #3529006
       jakobsenpernille

        Hejsa…
        Jeg er netop kommet hjem fra Vietnam hvor jeg var i 1,5 mrd og var stort set overalt i landet. Mig og min veninde tog ikke malarie piller (eller det vil sige at jeg stadig tog mine Vibradox efter vi også havde været i Cambodia, og man skal tage dem en mrd. efter man forlader et malarie plaget land). Men vi mødte ikke en der tog malarie piller i Vietnam og vietnamserene kiggede også underligt på os, når vi spurgte! Mht. myggenet har vi ikke haft vores i brug – og da vi havde homestay i Sapa, hvade familien sørget for myggenet til os!
        Men GLÆD jer – Vietnam er et af de mest FANTASTISKE lande jeg nogensinde har rejst i.
        Pernille

        #3529007
         Anonym

          Har også rejst over ret store dele af Vietnam, og har ikke på noget tidspunkt taget malaria piller, Vietnam er stortset malaria frit område, det kan ske at kommer du dybt nok ind i junglen at det kan forkomme, 🙂 men ellers er det ikke noget du skal have bekymringer for.

          Søren

        Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)

        Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

        © 1999-2021 Backpacker Planet – mødestedet for backpackere.

        Log in with your credentials

        or    

        Forgot your details?

        Create Account