Dette emne er tomt.

  • Forfatter
    Indlæg
  • #3528464
    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/backpackerplanet.dk/public_html/wp-content/plugins/pmpro-bbpress/pmpro-bbpress.php on line 256
    class="loop-item-0 user-id-0 bbp-parent-forum-100138 bbp-parent-topic-200019 bbp-reply-position-1 odd post-3528464 topic type-topic status-publish hentry pmpro-has-access">
     Assos

      Hej

      Jeg er ved at planlægge en måneds lang rejse rundt i Nepal.. Det kommer blandt andet til at indkludere besøg i nationalpark og trekking i Annapurna området mm. Men det jeg vil spørge om er, om det kan betale sig at bestille hjemme fra (det være sig guidede ture, guider, bærere, transport etc.) eller om vi kan nøjes med at booke disse beskæftigelser i Kathmandu(og evt. Pokhari) ?? Vi vil helst undgå at ligge hele programmet inden vi tager hjemme fra, da der skal være plads til afvigelser, og også fordi der kan forekomme komplikationer fordi vi rejser i regntiden.. derfor ville det naturligvis være mest praktisk hvis vi kunne ordner/finde ud af/booke vores beskæftigelser når vi kommer til Nepal, er det realistisk??

      #3528465
       Perry (send_flere_penge@hotmail.com)

        I kan sagtens bestille det ude I kathmandu.

        Pokhara er der hvor I ender efter I har trekket rundt om AnnaPurna-massivet, så at bestille noget der vil nok ikke passe lige så godt som at bestille det I Kathmandu… medmindre I selvfølgelig vælger at tage turen den anden vej rundt.

        Hvis I venter med at bestille giver det også bedre muligheder for at forhandle den rigtige pris.

        Når I kun har en måned vil jeg dog råde jer til at I nogenlunde ved hvad I gerne vil når I kommer til Nepal, ellers kan der hurtigt gå lang tid med at vælge og vrage.

        God tur… der venter jer mange fede oplevelser.

      Viser 2 indlæg - 1 til 2 (af 2 i alt)

      Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

      © 1999-2021 Backpacker Planet – mødestedet for backpackere.

      Log in with your credentials

      or    

      Forgot your details?

      Create Account