Hej
Jeg har ikke selv trekket til Basecamp, dog andre steder i Nepal, men jeg mener at en tur til basecamp kan gøres på lige under 20 dage +/-
Det er efterhånden rimelig svært at regne med vejret i Nepal pga. klimaforandringerne, men April er da kendt for at være en fin måned til formålet, men når man når højt op er vejret altid mere eller mindre uforudsigelig
Det vrimler med bureauer i Kathmandu, det kan ihvertfald ikke betale sig at bestille noget hjemme fra.. I Thamel(turistområdet i Kathmandu) skulle der være lidt for enhver smag – og pengepung.
Jeg trekkede i Langtang området sidste sommer og der medbragte jeg min egen sovepose, men det er selvfølgelig også et spørgsmål om hvorvidt man vil overnatte i telt eller i små guest-houses undevejs. Men i Thamel skulle det være muligt at opdrive alt hvad hjertet begærer af soveposer og outdoorgrej – af ret varierende kvalitet selvfølgelig.
Go tur!
Anders