Min kæreste og jeg fløj i sommeren 2010 til Sofia i Bulgarien og rejste derfra med bus og tog til Rumænien, Moldova, Ukraine og Polen, hvor vi fløj hjem fra Krakow.
Jeg synes, at det var nogle rigtig fede lande at rejse i. Jeg kan godt lide, at man ikke rigtig ved, hvad man kommer til at opleve, idet man ikke ved så meget om, hvad landende har af seværdigheder mv.
Vi mødte kun super flinke og hjælpsomme folk – hjemmefra var vi blevet advaret mod alverdens lommetyve mv., men oplevede intet ubehageligt i de 5 uger vi var afsted. Tvært imod.
Hvis jeg skal fremhæve én ting, så vil jeg sige, at Transylvanien i Rumænien var et helt fantastisk sted. Gamle middeladerbyer, super flotte landskaber, fed stemning.
Rigtig god tur
Anne Marie