Du kan jo næsten tage ud og rejse med alle fag, hvis bare du ønsker det 🙂
Jeg har mødt tømrere, der rev nogle år ud af kalenderen og rejste og arbejdede. En tysk tømrer var rejst til hollywood og havde brugt 6 måneder på bygge vilde villaer om i Hollywood.
Vil du bare hurtigt rundt forskellige steder kan du jo læse noget merkantilt. Der er der rigtig fin mulighed for konstante forretningsrejser, der dog nok ikke har så meget at gøre med fornøjelse + hvis du en dag vil havde familie vil mange rejser måske irritere dig.
Selv læser jeg medicin. Her er der som ved alle andre uddannelser mulighed for et udvekslingssemester i udlandet, og desuden kan man fra 5. semester komme på diverse klinikophold og hjælpe til over hele verden. Afrika, Sydamerika, Indien, you name it, og lige så mange man vil (bare man max er 12 år om de 12 semestre). Og bagefter vil man også kunne få job over alt.
Held og lykke med valget 🙂