Dette emne er tomt.

  • Forfatter
    Indlæg
  • #3528094
     Anonym

      Ville høre om der er nogle der har erfaring med trekking ture i det nordlige vietnam og om det er nemt at finde en guide dernede eller om det er en fordel at købe turene hjemmefra såsom trekking ture i saba området og sejlture i halongbugten..? Skal på rygsækrejse for første gang så er lidt i tvivl om dette..
      Håber der er nogle der kan hjælpe mig!!!

      #3528102
       Carsten

        hej. kan kun anbefale at vente med at bestille ture til du ankommer til Nordvietnam, det er langt billigere, og de er fantastisk fleksible i Vietnam. Tager du til Hanoi kan du købe ture til næsten alle destinationer, men shop lidt rundt, der er mange om buddet og penge at spare. God rejse

        #3528104
         Rasmus

          Lige præcis… F.eks. i Hanoi er der hundredevis af forskellige tour-operatører, der sælger alverdens ture til en fraktion af hvad de koster hjemmefra…. Især til Halong Bay er der super muligheder for bare at komme ind og købe en tur.. Er masser af afgange så man skal bare komme dagen før og købe..
          Mht. Sapa vil jeg vente til du er deroppe… Der er en masse unge guider deroppe, der kan skræddersy turen til dig personligt.. Og så tager de ikk mere end 5-10 dollars pr dag + mad… Så man kan nemt tage nogle dage rundt, eller bestige bjerget på et par dage.. Der er også tour-guides på alle hostels/hoteller og er billigere at købe dem deroppe end i Hanoi

        Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)

        Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

        © 1999-2021 Backpacker Planet – mødestedet for backpackere.

        Log ind med brugernavn & kodeord

        eller    

        Glemt dine oplysninger?

        Create Account