Langt størstedelen af læger og vaccinationsservices anbefaler, at du skal gøre brug af vaccinen ved ophold længere end et par uger i mange lande i sydøst Asien, herunder Filippinerne.
Det er måske dumt, men har brugt små tre måneder på Filippinerne i år uden vaccinen. Jeg har til gengæld en tidligere vaccine der kun var små tre år gammel (2 år varighed) og det var sådan lidt en trodsreaktion til den enorme prisstigning der har været på netop den vaccine de senere år. Studier har vist at det (muligvis) ikke er nødvendigt, at blive vaccineret så ofte som vi gør og ved en samtale med Danske Lægers Vaccinations Service blev der venligt indikeret at der måske var noget om snakken.
Japansk hjernebetændelse overføres af myg der har suget blod fra andre som bærer sygdommen. I bund og grund er du lige så godt dækket, hvis du undgår myggestik. Konsulter din læge under alle omstændigheder!
Rigtig god tur:)