This topic is empty.
-
ForfatterIndlæg
-
6. maj 2011 kl. 4:44 #3537849
MiaSaltoft
Hej folkens
Jeg skal til Vietnam i 5 uger i sommerferien med rygsæk og turen går fra Hanoi til HCMC. Jeg kunne godt bruge nogle råd omkring vaccinationer fra folk der har været i Vietnam.
Jeg har selvfølgelig været ved lægen, hos vaccinationssteder og snakket med en læge jeg kender privat, omkring hvilke vaccinationer man skal have. Ingen af dem er enige og jeg søger derfor gode råd fra nogle der har været der. Hvad er nødvendigt?Hilsen Mia 🙂
6. maj 2011 kl. 5:22 #3537850Nicki Hansen
Har selv været der i 4 uger, og vi havde kun hepatitis A vaccine, men jeg var med kæresten, så ingen chance for sexuel omgang med andre. vi rejste samme rute, bortset fra vi startede i HCMC og sluttede i Hanoi, men var et smut nede i Mekong Deltaet og på Phu Quoc, som er en ø helt nede sydpå, som kan varmt anbefales hvis der bliver tid til det…
6. maj 2011 kl. 9:15 #3537855Anonym
Har rejst samme rute, som du skal. Havde hepatitis A+B, tyfus og japansk hjernehindebetændelse. Derudover havde jeg malariapiller med. Jeg fortsatte til Thailand og Cambodia.Min læge er specialist i tropesygdomme.
6. maj 2011 kl. 11:18 #3537861MiaSaltoft
Tak for svarene, stadig forvirrende og meget forskelligt hvad folk gør.
Nicki, vi har faktisk overvejet Phu Quoc. Er det nemt at komme derud?Til dig som skrev sidst, fik du alle disse vaccinationer fordi du skulle til Vietnam specifikt, eller fordi du skulle alle tre lande igennem? For der er stor forskel på disse lande. Og spiste du malariapiller på hele turen gennem Vietnam?
Mia 🙂
7. maj 2011 kl. 7:59 #3537870Anonym
Jeg fik vaccinationerne fordi, jeg skulle gennem Mekong-deltaet og til Cambodia. Jeg påbegyndte malariapiller en dag før jeg tog gennem Mekong. Jeg havde ingen bivirkninger af pillerne.
7. maj 2011 kl. 8:05 #3537871Anonym
Glemte lige at skrive, at pillerne var Vibradox. Min læge fortalte, at de amerikanske soldater også brugte de piller, og så er de altså billigere end Mallerone.
Rigtig god tur – gid det var mig:-) -
ForfatterIndlæg
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.