This topic is empty.
-
ForfatterIndlæg
-
27. januar 2008 kl. 1:45 #3523964
AnneP
Jeg har planlagt en rejse en måned rundt i sydøstasien. Jeg lander i Bangkok og skal to måneder senere flyve fra Bangkok igen. I løbet af de to måneder skal jeg være i Thailand, Vietnam og Malaysia. Måske Laos og Cambodia. Så vidt jeg kan forstå skal jeg ikke søge om visum i disse lande? Eller hvad?
Hvis jeg feks. er 5 uger i Thailand og 3 uger i Vietnmam skal jeg så søge om visum?
Og hvad med Malaysia, Laos og Cambodia?
Evt. nogen der har en god hjemmeside omhandlende visum, synes visumformular.dk er dårlig..
Tak!
27. januar 2008 kl. 6:31 #3523967Pernille
Thailand og Malaysia er ikke noget problem når det ikke er længere tid. I Vietnam får man med et dansk pas, 2 ugers visum ved indrejse, men jeg mener man betaler lidt for det (Husk nogle dollars). I Vietnam kan de hjælpe dig med visum til Cambodia eller Laos, man kan vist få det ved nogle grænser, men efter min opfattelse er det bedst at få nogen til det. Jeg afleverede bare mit pas og nogle dollars til det guesthouse jeg boede på, så fiksede de det på 1-2 dage. Du skal vist bruge nogle pasfoto til at få lavet visum, men dem kan du få taget billigt i Bangkok 🙂 Mht. en side om visum, jeg plejer bare at kontakte ambassaderne, så er man sikker på et opdateret svar.
28. januar 2008 kl. 1:47 #3523977rasmus
Visum i Vietnam er gratis for de 15 dage.. Længere perioder kræver at man ansøger inden (evt. Khao San Road i Bangkok)
Hvad angår Cambodja er det muligt at få visum de fleste steder on arrival. Der er dog små overgange mellem Laos og Cambodja hvor det ikke er muligt. Det samme gælder for Laos. Jeg plejer at lave det på Khoa San Road. Er ligeså billigt som ved grænserne og går stærkt.14. marts 2013 kl. 5:44 #3544937Christian Bech
Hej er der nogen der kan fortælle mig om man så bare kan tage ud af landet i fx nogle få dage for så at vende tilbage til vietnam
-
ForfatterIndlæg
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.