Det er svært at hjælpe dig med så løse planer. Prøv at spore dig mere ind på hvilke lande du vil rejse fra, hvilke lande du vil rejse til samt den korteste og længste periode, du vil være af sted. Har din kæreste allerede en billet til DK, og vil I ubetinget rejse hjem med samme fly?
Som Claus skriver, kan du med fordel tjekke afgange fra store, amerikanske byer. Jeg ville ikke blive forbavset, hvis den billigste måde at flyve frem og tilbage på (men ikke den nemmeste eller hurtigste) var en returbillet fra DK/Europa til USA og endnu en returbillet fra USA til et land i Mellem- eller Sydamerika.
Jeg har haft bedst held med at sammensætte den slags rejser med skyscanner.net hvor du kan søge på perioder frem for dage, og lande frem for byer. Prøv også deres funktion med at søge på en rejse fra et valgt land/en valgt by og til alle destinationer. Vær opmærksom på at afsætte rigelig tidtil flyskift, hvis du køber selvstændige billetter. Mellemlander du i USA, så få styr på visum dertil. Tjek også Momondo.com
God rejse – og held og lykke med billetjagten! Skriv gerne, hvad du kommer frem til.