Hey,
Fed ide – det bliver alletiders tur!
Jeg købte selv en bil da jeg var i USA. Brugte lidt tid på at sætte mig ind i det, da jeg alligevel skulle være der over et ½ år. Havde set en del reklamer for forskellige firmaer på tv, og ringede så til to af dem. Jeg fik virkelig en god behandling hos Progressive så dem vil jeg anbefale. I kan ringe til dem fra Danmark via Skype på alle tidspunkter af døgnet – de er meget hjælpsomme. I kommer nok til at betale lidt mere da i kun har et udenlandske kørekort, men det burde ikke være noget problem.
Jeg købte en Buick Park Avenue, og fik den forsikret for omkring 800 dollar for et halvt år. Det kan gøres billigere, men jeg valgte en dyrere forsikring der havde bedre dækning. Hvis i ringer til dem inden i køber kan i få tilbud på forskellige biler – se evt. deres hjemmeside. Det kan bedst betale sig at vælge en alm personbil, da 4WD er en del dyrere at forsikre.
Jeg købte min bil hos en forhandler, og mens han ordnede nogle papirer ringede jeg igen til Progressive som så faxede en midlertidig forsikrings Police direkte til forhandleren. De kan trække pengene direkte via et kredikort, og det er ekstremt nemt. Jeg kørte derfra efter 1 time, og en uge efter var jeg tilbage for at hente mine nye nummerplader. Meget enkelt.
Det burde ikke være det store problem, men i SKAL have forsikring da i kan komme til at hænge på enorme regninger efter selv en parkeringsskade.