Hejsa…
Har lige et par spørgsmål inden vores rundrejse på Cuba i juli mdr (30 dage). Håber I kan hjælpe
1) Rygsæk vs. kuffert
Jeg er af den holdning, at vi skal rejse rundt med to “store” rygsække, og så have alt vores grej deri. Vi skal bo på hotel de første 3 dage i Havana, og derefter bor vi privat rundt ved familie. Kæresten synes hun skal have hende kuffert med hjul med, da hun ikke gider slæbe en rygsæk. Så spørgsmålet er rygsække vs. kuffert på hjul?
2) Overnatning
Skal man booke, kende nogen, eller gøre noget specielt for at finde de familie man skal bo ved, eller tager man bare det hen af vejen? Har hørt at familiene kender hinanden godt, og de er meget opsøgende når man kommer til byen.
3) Kriminalitet
Er der meget kriminalitet? Kan man godt lade sin rejsetaske stå ved familierne, og hvordan og hvorledes når man gå rundt i Cuba. Skal man være obs efter mørkets frembrud?
4) Transport
Hvis man skal rejse rundt mellem byerne, skal man så leje en bil (meget dyrt), bus, tog, taxi eller hvad?
5) Hvad skal i tasken?
Hvor meget skal man pakke af tøj? Og kan man vaske/skylde sit tøj op ved familierne, eller på vaskerier?
6) Lån af taske?
Kan man låne, leje en rejse rygsække nogen steder?
Håber at få nogle gode svar på mine mange spørgsmål :o) Har ikke den store erfaring med at rejse rundt
BG