Dette emne er tomt.

  • Forfatter
    Indlæg
  • #3500419
     Ingrid

      Jeg har ikke selv børn, men har surfet lidt rundt på nettet og supplerer med erfaring fra mine egne rejser.

      Generelt bliver rejsende med børn budt ekstra velkomne og skaber mere kontakt – specielt hvis der er nogle lyse lokker :-). Cubanerne og specielt de cubanske børn vil byde jer velkommen.

      Angående vaccinationer o.lign. foreslår jeg, at i kontakter jeres læge og hører nærmere. Mange cubanere ryger – tjek hvor galt dette er inden i vælger overnatningssted / restaurant.

      Generelt er babyudstyr dyrere i Cuba – i hvert fald sammenlignet med USA – som er den information, som jeg har kunnet finde. Nogle fortæller, at bleer kan være svære at finde – specielt udenfor de store byer. Mælk er rationeret og kan ligeldes være svært at finde.

      Afslutningsvis – tjek med danske babyforeninger eller hvad sådanne hedder :-). Måske har de nogle mere direkte erfaringer ..

      #3500558
       mille

        hej ….
        Har nettop været i cuba
        Det er et meget sikkert land. Også for børn…

        #3500560
         Anonym

          Vi må afsted – fra flere sider lyder det at det nok skal gå:-)

          tak til jer der har bidraget!

          #3501092
           Ibarra@ofir.dk

            Hej…

            Jeg er usikker på om I har været afsted, siden denne side stadig eksisterer, men jeg kan fortælle at jeg har v æret på øen 7 gage, og at I kan være sikre på at føle jer velkomne i Cuba. Befolkningen er MEGET venlig og gæstfri..vigtigste ting at have i nærheden HELE tiden er driikkevand, drikkevand og drikkevand, for hvis I skal rundt på øen, kommer i også til små byer hvor der ikke er dollar-butikker, og så kan I ikke købe vand.
            Hvis I tager derover, så vær forberedt på at I falder for cubanerne, så I vil bare derover igen. Jeg tager deroer i juli (IH PYH DET ER VARMT), men sådan lier det altså denne gang.

            Hvis I allerede HAR været afsted, kunne det da være sjovt at høre om hvordan I har haft det.

            Mange hilsener Annette

            #3501098
             Anonym

              hej annette
              tak for rådet. vi skal afsted på torsdag og glæder os meget:-)

              #3526493
               kristoffer

                hej
                VI er en familie på 5 – tre børn på 7,4,0 der skal til cuba til januar. Er der særlige ting bør være opmærksomme på og især er der nogen steder der er super med børn og der ?

                mange hilsner
                KRistoffer

              Viser 6 indlæg - 1 til 6 (af 6 i alt)

              Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.

              © 1999-2021 Backpacker Planet – mødestedet for backpackere.

              Log in with your credentials

              or    

              Forgot your details?

              Create Account