Hej alle sammen,
Mig og en ven har gået med tanken om at rejse til canada 5-7 måneder fra ca oktober og frem efter for at stå en masse på ski. Er der nogle der har erfaringer med at finde arbejde (helst om aftenen), rejsebureauer, fly billetter, sted at bo, gode ski områder eller andet vigtig information om Canada der vil dele det med os?
Vi vil gerne afsted i den kommende sæson i november 2013.
Vi ville helst rejse med et bureau som kan tilbyde liftkort, bolig, flybilletter (tur/retur), visum og hjælp til job samlede i en pris. Ved i om dette er muligt eller man selv skal ud og finde disse ting.
Vi vil allerhelst til Canada, da vi har hørt det er det vildeste! Men Frankrig lyder også fedt, men er dog vores anden prioritet.
Vores budget er ca 50.000 vær, det skal inkludere liftkort, bolig, flybilletter (tur/retur), visum. Resten vil vi tjene på arbejde. Lyder det fornuftigt, eller er det helt hen i vejret?
Håber der er mange der vil dele deres viden med os.
Hilsen Emil & Anders
I kan evt. skrive på min mail Emiil–andersen@hotmail.com